×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

آخرین مطالب

true
    امروز  سه شنبه - ۲۶ شهریور - ۱۳۹۸  
true
true
حکایت روستاها و کشاورزی: با حضور جناب آقای رضاپور، دبیر شورای راهبردی باشگاه کشاورزان جوان برگزار شد

بسم رب الشهدا

جلسه حکایت روستاها و کشاورزی، در شعاع آبادی، در روز دوشنبه مورخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۷ با حضور آقای رضاپور دبیر شورای راهبردی باشگاه کشاورزان جوان برگزار شد.

خلاصه نکات مطرح شده در جلسه:

جلسه حکایت روستاها و کشاورزی در روز دوشنبه مورخ ۱۷ دی ماه ۱۳۹۷
با حضور آقای رضاپور، دبیر شورای راهبردی باشگاه کشاورزان جوان

♦️ثروتمندترین مردم برخی کشورها در سواحل آن کشورها زندگی می کنند؛ پتانسیل‌های موجود کشورهای همجوار دریا استفاده از آب‌های غیر متعارف در تجارت، گلخانه، مثل کشور اسپانیا، و یا گردشگری، مثل شهر آنتالیا(با نگاه اسلامی)،انرژی‌های تجدیدپذیر مثل کشور بریتانیا، کشاورزی و صیادی است؛ اهمیت این مسئله چنان است که برخی کشورها وزارت دریا دارند.

♦️در کشور ایران ۲۳۰۰ کیلومتر ساحل در جنوب کشور و ۷۰۰ کیلومتر ساحل در شمال کشور داریم.

♦️هر منطقه ای در مدار ۳۲ درجه قرار بگیرد می‌تواند غذای بسیاری از افراد را فراهم کند؛ که در کشور ما شامل شمال سیستان، استان خوزستان و جیرفت می‌شود که ظرفیت خوبی برای تامین غذا است؛ برای مثال، اگر برخورد مناسبی با استان خوزستان انجام گیرد می تواند غذای ۴۵۰ میلیون نفر را فراهم کند.

♦️در ایران بحران کمبود آب نداریم بلکه بحران مدیریت منابع آب وجود دارد، به طوری که منابع استراتژیک آبی داریم.

♦️سامان یافتن مسئله کشاورزی، مسئله حاشیه نشینی، مسائل کشور و مسائل امنیت با سامان یافتن مسئله روستا انجام می گیرد؛ به طور کلی باید به جای توجه به معلول ها سراغ علت برویم.

♦️در صورتی که حدود ۶۵ دستگاه وارد مسئله روستا شدند ولی نتوانسته اند برنامه ای مناسب برای روستا داشته باشند.

♦️آباد شدن روستاها وابسته به خواستن خود اهالی روستا است با توجه به آیه قران کریم که می فرماید: (إِنَّ اللهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ)[سوره رعد آیه۱۱] که این نگاه، نگاه درون‌زا است که انگیزه‌های درونی‌را برمی‌انگیزد.

♦️پیشرفت روستا باید در تمامی زمینه‌ها انجام گیرد، چون روستا یک موجود زنده است و این طور مناسب نیست که یک قسمت آن بدون رشد قسمت دیگر بزرگ شود.

♦️برای پیشرفت روستا نباید دنبال یک مدل خاص برای هرروستا باشیم. در حال حاضر ۳۳هزار روستا داریم و هر روستا به مثابه یک کشور کوچک است لذا هر روستا یک مدل خواهد داشت که با تعدد مدل ها روبه رو خواهیم شد. لذا ایجاد هر الگو و مدل توسط افراد آن روستا باید صورت بگیرد.

♦️پیشرفت روستا توسط خود افراد روستا انجام میگیرد زیرا:۱-اطلاعات روستا را در اختیار دارند ۲-مسائل اجتماعی روستا خویش را می‌دانند اما این‌ها کافی نیست و باید نرم‌افزار فکری در اختیار افراد روستایی قرار دهیم تا توانمند شوند به عبارت دیگر تابعی تعریف می‌کنیم برای توانمندی روستاها در حالی که ورودی ها و خروجی‌های متفاوتی دارند.

♦️سازمان های مردم نهاد در مدیریت تفکر و نگرش و زمان توانمند باشند که این الگوی سازمان های مردم نهاد است.

♦️مسائل امروزه روستا مرتبط با برنامه ریزی استعمار انگلیس در سال ۱۲۹۷ برای کشور ما می‌باشد؛ که ۳۰ سال اول بسترسازی و ۳۰ سال دوم گرفتن نهال از جامعه ایران و ۳۰ سال سوم ثمره دادن این درخت بود که نتیجه‌ی آن حاشیه نشینی در شهرها و از دست دادن بهره‌مندان کشاورزی بود؛ به طوری‌که امروزه میانگین بهره برداران کشاورزی ۵۸ سال می باشد که ناشی از عدم آموزش برای بهره برداری کشاورزی به روستاییان است که منجر به وابستگی ایران در محصولات مصرفی و واردات آن از کشورهای استعمارگر شد که برای حل این مشکل باید این ساختتار از بین برود.

♦️قبل از ملی شدن منابع طبیعی، عشایر و روستاییان و کشاورزان نسبت به منابع طبیعی نوعی تعصب داشتند اما ملی شدن منابع طبیعی این رویه را از بین برد.

♦️خرده مالکی به شرط داشتن برنامه فرصت است و با حذف قید برنامه تبدیل به تهدید می شود لذا می توان با اصلاح مسئله های اجتماعی مسئله خرده مالکی را حل کرد؛ می توان از نتایج آن به افزایش سطح زیر کشت اشاره کرد. لذا برنامه ریزی در نظام اقتصادی بر مبنای نظام اجتماعی می باشد.

پایان

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true